فیلتر هوای فعال بسازید و از هوای تمیز لذت ببرید***

ساخت وبلاگ
چکیده : در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با ترکیب فیلتر هوای هپا و کربن فعال یک فیلتر هوای فعال بسا... با عنوان : فیلتر هوای فعال بسازید و از هوای تمیز لذت ببرید*** بخوانید :

در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با ترکیب فیلتر هوای هپا و کربن فعال یک فیلتر هوای فعال بسازید که هم ذرات معلق و هم بوی نامطبوع را به کلی از بین می‌برد. این فیلتر هوا برای از بین بردن ترکیبات آلی فرار و ذرات ریز تولید شده توسط پرینتر سه‌بعدی طراحی شده اما شما می‌توانید از آن برای تمیز کردن هوای اتاق هم استفاده کنید. این فیلتر هوای فعال برای تمیز نگه داشتن هوا طراحی شده و نمی‌تواند دودهای سنگین به یک مرتبه از بین ببرد.

فیلتر هوای فعال <b>بسازید</b>

فیلتر هوای فعال بسازید

در این طراحی، فیلتر هوای هپا ذرات ریز را جذب می‌کند و کربن فعال هم بوها را از بین می‌برد. جعبه فیلتر ۱۱×۱۱×۲۰ سانتیمتر است و با پرینتر سه‌بعدی ساخته می‌شود. البته شما می‌توانید جعبه را به روش‌های دیگر هم بسازید. یک فن ۱۲ ولتی هم به این ترکیب اضافه می‌کنیم تا قدرت تصفیه هوا چند برابر بشود. ما یک لوله خروج هوا هم به فیلتر هوای فعال اضافه کرده‌ایم که هوا را دوباره به پرینتر برمی‌گرداند اما این لوله ضروری نیست و می‌توانید آن را حذف کنید.

فیلترهای هوای هپا به راحتی در بازار و فروشگاه‌های آنلاین پیدا می‌شوند. پالت‌های کربن فعال را هم می‌توانید از فروشندگان تجهیزات آکواریوم بخرید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • پرینتر سه‌بعدی
  • یک فیلتر هوای هپا (HEPA)
  • پالت کربن فعال
  • یک تکه توری – این توری را بین بدنه پالت و فن قرار می‌دهیم تا نشتی‌های پالت داخل فن نریزد.
  • یک فن با قطر ۶۰ و عمق ۲۰ میلیمتر – اگر می‌خواهید از فن‌های بزرگ‌تر استفاده کنید، باید سایز جعبه را تغییر بدهید.
  • ۶ عدد مهره M4
  • ۲ عدد پیچ کیس M4 – می‌توانید از هر نوع پیچ دیگر هم استفاده کنید.
  • ۴ عدد پیچ M4 به طول ۴۰ میلیمتر – از این پیچ‌ها برای اتصال فن و لوله خروج هوا به یکدیگر استفاده می‌کنیم.

گام دوم: بدنه را پرینت کنید

image

فایل‌های STL مورد نیاز برای پرینت جعبه فیلتر هوا را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است). شما می‌توانید از هر نوع فیلامنتی برای پرینت جعبه استفاده کنید.

پرینت دریچه خروج هوا نسبت به سایر قسمت‌ها پیچیده‌تر است چون شکل متفاوتی دارد. البته این قسمت اجباری نیست و می‌توانید آن را از طراحی سه‌بعدی حذف کنید.  پرینت سایر قطعات بسیار ساده است و بدون پایه انجام می‌شود.

گام سوم: فیلتر هوا را مونتاژ کنید

یک تکه توری ببرید و آن را کف بدنه پالت بگذارید. چهار مهره را در سوراخ‌هایشان قرار بدهید و آنها را با حلقه سفت کنید تا توری سر جایش ثابت بشود. این حلقه با چرخیدن سر جایش ثابت می‌شود.

حالا لوله خروج هوا، فن و پالت را با پیچ‌های M4 به جعبه وصل کنید. دو مهره در تیرک‌های جعبه پالت قرار بدهید.

بدنه پالت را با کربن فعال پر کنید و مطمئن شوید کربن‌ها از توری عبور نکرده باشند.

فیلتر هپا دو تیرک دارد؛ آنها را ببرید و فیلتر را در جعبه قرار بدهید. سپس فیلتر و بدنه پالت را بهم پیچ کنید. دو پیچ هم برای دسترسی راحت به فیلتر و تعویض آن تعبیه شده است.

گام چهارم: فن را کنترل کنید

image

می‌توانید فن را مستقیما به منبع تغذیه وصل کنید. اما پیشنهاد ما استفاده از پتانسیومتر و سوئیچ است که امکان تغییر مقاومت مدار و در نتیجه تنظیم سرعت فن را به شما می‌دهد.

نحوه اتصال سوئیچ و پتانسیومتر به فن را در شماتیک بالا می‌بینید. همچنین می‌توانید از فن PMW استفاده کنید اما در این صورت به یک رگولاتور مخصوص نیاز خواهید داشت.

فیلتر هوای فعال آماده است

به همین سادگی یک فیلتر هوا ساختید که شما را از شر ذرات ریز و بوهای نامطبوع رها می‌کند. اگر از این روش برای ساخت فیلتر هوا استفاده کردید، تجربیات خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

بیشتر بخوانید:

...
نویسنده : بازدید : 13 تاريخ : پنجشنبه 4 مرداد 1397 ساعت: 13:04